Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jennifer Lyn Morone: Já, ty, on, ona jako data

2. 10.-14. 10. / Kvalitář / Fotografie

Jenom do 14.10.2018 bude v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná v rámci Fotograf Festivalu zajímavá výstava Jennifer Lyn Morone: Já, ty, on, ona jako data.

Odpovědí umělkyně Jennifer Lyn Morone na hromadění a obchod s osobními daty uživatelů sociálních sítí a internetových prohlížečů nadnárodními korporacemi a současně reakce na neustálý společenský tlak po sebe-zdokonalování je „extrémní kapitalismus“. Morone se legislativně stala korporací, čímž chrání svá data a uvádí celý systém k hranicím vlastní absurdity. Sama však projekt nahlíží z velmi lidské perspektivy, jak dodává v rozhovoru s Terezou Jindrovou:

„Smyslem korporací má být vytváření hodnot ve světě – to znamená, že produkují, nikoli konzumují, ať už si to definujete jakkoli. Díváte se na nekonečné množství způsobů, jimiž vytváříte odpad, a snažíte se z těchto proudů vytvořit nějakou hodnotu. Definujete si poslání, účel, vlastní cíle, což se všechno může změnit, ale nejdůležitější ze všeho je, že je definujete a pracujete na nich. Mám vlastní sny a cíle a ani jedna společnost na světě nemá přesně stejnou vizi jako já. Proč bych měla pracovat na vizi odlišné od té mojí? Místo toho uvažuji o partnerství a spolupráci. Když například vytvářím nové projekty, plánuji sdílení zisku.“

 

Morone se tak v rámci svého dlouhotrvajícího a stále neuzavřeného projektu rozhodla spojit svou osobní identitu s identitou korporace a prezentovat se tak jako zdroj dat, schopností a v neposlední řadě biologického materiálu. Důvod pro toto rozhodnutí vychází rovněž z pozorování společnosti hladovějící po informacích, které znamenají peníze a je možné je vytěžit z jakékoliv lidské činnosti. Každý tak může sám sebe obrátit ve zdroj (informací i materiálů), být současně produktem i producentem. Ve svých přístupech imituje a současně paroduje umělkyně možné propagační strategie, odpozorované především ze Spojených států amerických. Stejně tak do důsledku provádí úkony nutné k tomu být uznána a vedena jako korporace, jedním, z nichž jsou pravidelné zápisy ze setkávání rady („Meeting Minutes“).

S odkazem na Donnu Haraway – “(…) nevlastnit sebe sama znamená přestat být subjektem a ztratit tak možnost jednání” – naplňuje Morone v extrémní podobě princip individualizované západní civilizace a pobízí ostatní jednotlivce, aby skrze speciálně vyvinuté aplikace následovali její model, nebo se zapojili jako podílníci v Jennifer Lyn Morone Inc.

Za vypůjčení produktů pro instalaci výstavy děkujeme Master & Master.

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jennifer Lyn Morone: Já, ty, on, ona jako data