Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jaroslav Štědra: Barevné doteky

Do 29.11.2017 bude v Galerii „Toyen“ v podzemí Informačního centra MČ Praha 3, Milešovská 1, Praha 3 (přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad), přístupná zajímavá výstava obrazů Jaroslava Štědry: Barevné doteky.  Otevírací doba:  Po, St 9-19 hodin; Út, Čt, Pá 9-16 hodin. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Jaroslav Štědra
Narozen 4.1. 1945 v Teplýšovicích.

Studoval na SOŠV v Praze.

V minulosti působil jako pedagog na SUPŠ v Praze na Žižkově.

Člen JUV, člen uměleckého sdružení Kompresionistů.

Text Jana Dvořáka k výstavě a jejímu zahájení:

Je to autor s jasným výtvarným názorem a rukopisem. Jeho řemeslně dokonale zvládnutá malba je pro něj médiem a nejpřirozenějším prostředkem komunikace.

V zaplněné galerii Toyen se o hudební prolog postarali studenti žižkovského Gymnázia a Hudební školy hl. m. Prahy. Jaroslava Štědra po zahajovacím slovu poděkoval návštěvníkům a k zhlédnutí své výstavy vyzval přítomné slovy: „Zážitek je váš.“ Dlužno dodat, že zážitek to byl opravdu nevšední. _DSC4020001

Jaroslav Štědra vždy vychází především z vlastního prožitku tohoto světa a usiluje vyjádřit osobitý názor na život svým pojetím malby. Jeho obrazy nás zavedou do nového, imaginárního prostoru, a přesto odrážejí realitu, jeho křehká vizuální výpověď dokáže diváka zcela upoutat. Jisté podobenství s přírodními cykly nevolí náhodou, protože právě v přírodě, najmě v krajině Jaroslav Štědra vždycky nacházel svoji inspiraci. K výsledné vizuální esenci prožitého napomáhá um a mistrovsky uchopená technika, ovládnuté zákonitosti kompozice a barevných kompatibilit. Jen občasná křehká linie na Štědrových plátnech připomíná inspiraci v reálu, který ale malíř přetavuje do harmonie valérů a vnímat tak jeho obrazy je dobrodružné a uklidňující zároveň. Apel na divákovu vlastní imaginaci pak dodává jeho dílům mentálním prostor a dává nám šanci vidět svět Štědrovýma očima. Zaznělo to i v zahajovací řeči na vernisáži – Štědra nepotřebuje dlouhého vysvětlování a nesrozumitelných komplikovaných komentářů, co umělec říká, míní. Mluví k nám za něho jeho obrazy.

Jan DvořákFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jaroslav Štědra: Barevné doteky