Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jan Svoboda / SVOBODA / Zpráva o dnešku

1. 12.-30. 12. / Novoměstská radnice / Malba

Do 30.12.2017 bude v Galerii (v přízemí) Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá výstava Jana Svobody: SVOBODA / Zpráva o dnešku.  Během vánočních svátků a na Silvestra je Galerie v přízemí zavřena.

Jan Svoboda

Narozen v roce 1957 v Novém Městě na Moravě. Studium na Stavební fakultě VUT Brno dokončeno v roce 1981. V letech 1982 až 1990 práce v projekčních ústavech v Brně.

Od roku 1990 do současnosti ve svobodném povolání jako výtvarník. Výtvarnou tvorbou se zabývá od počátku osmdesátých let nejprve při zaměstnání, od roku 1990 již naplno.

Hlavním oborem je malba (olej a akryl na plátně), příležitostně se věnuje sochám, kresbě či nábytkovým solitérům. Motivy obrazů byly řadu let figury, předměty a symboly pojímané ve zkratce, archetypálně, s humorem. Kolem roku 2010 nastal ústup od konkrétních objektů ke geometrickým tvarům, čárám, bodům a křivkám. Dnes v jeho tvorbě dominují horizonty a barevné plochy. Jan Svoboda nemá výtvarné vzdělání a není nikde organizován.

Na svém kontě má více než 130 samostatných výstav a několik společných (především s Rostislavem Pospíšilem, Jindřichem Štreitem či se synem Ondřejem Svobodou).

Ženatý, tři, dnes již dospělé děti. Žije a pracuje na Českomoravské vysočině v Radňovicích.

Kurátor výstavy: David BartoňFotografie z výstavy