Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jan Skorka Lauko: Můj život je rozdávání (obrazy)

16. 10.-15. 11. / Slovenský dům / Malba

Do 15.11.2017 bude ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1, v přízemí i v podzemí, přístupná výstava zajímavých naivních obrazů Jana Skorky Lauko: Můj život je rozdávání.

Jan Skorka Lauko o sobě píše:

Narodil jsem se uprostřed žhavého léta 1966, poslední den ve znamení Raka na Slovensko – maďarském pomezí v městečku Levice. Malbě, kresbě a všemu, co spojeno jest s uměním, se věnuji od patnácti let. Dle očitých svědků a již nedoložitelných důkazů, však již krátce po uzření hmotného světa, jal jsem se sápati po tužce, štětci i po všem, co stopu na papíře zanechávalo. Též jsem se záhy naučil tajně opouštět postýlku do blízkého okolí, kde bílé plochy byly pro mne magnetem a výzvou k nelibosti všech. Láska k umělecké tvorbě a vrozený optimismus mi pomáhaly překonat nemálo dramatických okamžiků v životě. Vůně barev, terpentýnu, bílého plátna, to byly a jsou pilíře mého žití. Všeho toho jsem si užil dostatečně, a byť na tachometru života mám natočeno mnoho let zkušeností, přesto vždy rád hledám a ještě raději nacházím. Jsem hedonik, filosof a milovník krásy a neobyčejnosti – důkazem jest nádherná žena, jenž mi poskytla čest být její manželem a která mi hlubokým zdrojem inspirace a chuti k životu je.

Mojí tvorbu bylo zpočátku dost obtížně definovat, neboť neměla pevné mantinely. Každé životní období si žádalo svůj výrazový prostředek, což do mé práce vnášelo jistou nesourodost a nejednotnost ve formě, stylu i obsahu. Až po mnoha letech hledání se stmelujícím prvkem v mých obrazech stal žánrový motiv – jakési zrcadla života s notnou dávkou satiry a špetkou ironie. I v samotném stylu a předmětu zpočátku panovala v mých obrazech jistá dualita, která se později sjednotila v dílo překypující dynamikou, výrazným koloritem a bohatou fantazií.

Věnuji se olejomalbě, kresbě, grafice a částečně sochařině. Svoji uměleckou stopu jsem prostřednictvím obrazů zanechal na mnoha místech a byla li hluboká, to ponechám soudu konzumentů. Snad každý vždy našel v tom kterém mém díle jakýsi kousek příběhu . . .Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jan Skorka Lauko: Můj život je rozdávání (obrazy)