Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Jan Kaplicky. Výkresy

Do 16. 6. 2015 bude v 5.patře Veletržního paláce Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná velmi zajímavá výstava Jan Kaplicky: Výkresy.

Jan Kaplický (1937–2009) je české veřejnosti znám především jako vizionářský architekt, hledající nové pojetí architektury, který svými projekty dokázal vzbuzovat vášně kladné i záporné. Specifickou stránkou jeho práce byl způsob prezentace návrhů prostřednictvím neopakovatelných kreseb, které v době předpočítačové udivovaly (a dodnes udivují) svou precizností. Kresba byla Kaplického vášní, z níž se stala jeho autorská značka.

Na výstavě je představeno více než 20 velkoformátových kreseb, které již byly v březnu letošního roku vystaveny v AA galerii v Londýně. Pro zastavení v Národní galerii v Praze je výstava doplněna o několik typických modelů, které se vztahují k námětům kreseb a ukazují další z charakteristických přístupů architektovy tvorby.

Na vernisáži výstavy byla prezentována stejnojmenná kniha, kterou vydal Nadační fond Kaplicky Centre. Text ke knize:

Jan Kaplický (1937– 2009) byl vizionářským architektem s velkou vášní pro kreslení. Kreslení bylo jeho způsobem objevování, popisování a konstruování a právě prostřednictvím výkresu prezentoval okouzlující architektonickou obraznost nejvyššího řádu.
Tato kniha je souborem a zároveň oslavou mnoha skic, izometrických řezů a fotomontáží. Tyto výkresy se datují od raných let po nezávislé praxe, přes práce Future Systems ze sedmdesátých let až po poslední výkresy tuší z poloviny let devadesátých. Prezentované projekty sahají od designových studií pro Mezinárodní vesmírnou stanici, na kterých se podílel ve spolupráci s NASA, až po Media Centre na kriketovém stadionu Lord’s, vítěze Stirlingovy ceny za architekturu v roce 1999.

Jan Kaplický byl jedním z posledních velkých architektů, umělců a básníků v jedné osobě, spravujících dědictví, jehož kořeny sahají do období rané renesance a jež s objevem počítačového designu mezitím téměř vymizelo. Má-li pro budoucí generaci architektů tato kniha jedno ústřední poselství, je jím to, že výkres jakožto umění a obor nesmí být zapomenut.

Knihu můžete zakoupit v knihkupectví Národní technické knihovny nebo v jejím e-shopu – https://eobchod.cvut.cz/literatura_ostatni/komisni_zbozi/jan_kaplicky_vykresy-150029530

http://kaplickycentre.org/cz

www.ngprague.czFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Jan Kaplicky. Výkresy