Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Jakub Szczęsny: Operations

13. 8.-19. 10. / DOX / Architektura

Do 19.10.2015 bude v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná velmi zajímavá výstava polského architekta Jakuba Szczęsneho: Operations.

„Keret House“ polského architekta Jakuba Szczęsneho je označován jako nejužší dům na světě. Tento mimořádný architektonický projekt, který před nedávnem do své sbírky současné architektury zařadilo prestižní Muzeum moderního umění v New Yorku (MoMA), představí spolu s nejnovějšími projekty Jakuba Szczęsneho výstava s názvem Jakub Szczęsny: Operations.

Práce Jakuba Szczęsneho se vyznačují výjimečnou kreativitou a vtipem i tam, kde jiní architekti s ohledem na množství nepříznivých okolností ztrácejí motivaci. Nevyhýbá se komorním zakázkám či dočasným instalacím a díky jeho výjimečnému a hravému přístupu vznikají pozoruhodné a přitažlivé počiny se značným mediálním přesahem i společenským dopadem. Podstatu svých konceptů zachycuje ve svých originálních kresbách a komiksech.

Výstava Jakub Szczęsny: Operations v centru DOX je vyvrcholením putovní výstavy, jež v různých podobách a pod názvem KERET HOUSE …aneb jak zabydlet škvírku a další projekty Jakuba Szczęsneho probíhá od roku 2013 v péči kurátorů ostravského Kabinetu architektury Tadeáše Goryczky, Jaroslava Němce a Gabriela Kurtise.

Jakub Szczęsny (1973) studoval v letech 1993 až 2001 na Fakultě architektury Varšavské polytechniky a také na Escuela Tecnica Superior D’Arquitectura de Barcelona a Ecole d’Architecture Paris la Defense. Současně ve spolupráci se skupinou Studio DECO realizoval řadu interiérů pro obchody a soukromé byty. Je spoluzakladatelem architektonického ateliéru Centrala, který od roku 2001 funguje jako platforma pro výměnu myšlenek a názorů v oblasti architektury staveb, interiérů, urbanismu a zabývá se též architektonickou kritikou. Návrhy a realizace Jakuba Szczęsného lze najít v Polsku, Izraeli, Palestině, Austrálii, Turecku, Německu, Indii, Mexiku či USA.

Výstava vznikla ve spolupráci Kabinetu architektury v Ostravě s BWA (Biuro Wystaw Artystycznych Wrocław) ve Vratislavi, Fondu moderního polského umění (Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej) se sídlem ve Varšavě, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Galerie architektury v Brně a Centra současného umění DOX. Výstavu podpořil též Polský Institut.

DOPROVODNÝ PROGRAM

4. 10. 2015 | Světový den architektury

14 – 17h | Domy jako příběhy

Rodinná výtvarná dílna.
Dílna je určena pro děti a dospělé od 5 let.
Kapacita dílny je omezena.
Rezervace a informace: rodiny@dox.cz, tel. 295 568 104

15 – 16h | Komentovaná prohlídka výstavy s architektem Jakubem Szczęsnym (anglicky s tlumočením do češtiny)

16.30 – 18h | Přednáška Jakuba Szczęsneho (v anglickém jazyce)

Rezervace a informace: rezervace@dox.czFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Jakub Szczęsny: Operations