Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ikonické stavby v modelech studentů Fakulty Architektury ČVUT 2016/2017

Do 7.12.2017 bude ve vnitřním foyer (ve dvoraně) Fakulty Architektury ČVUT, Thákurova 9, Praha 6, zdarma přístupná zajímavá výstava Ikonické stavby v modelech studentů Fakulty Architektury ČVUT 2016/2017.

Pořádá:
Ústav teorie a dějin architektury FA ČVUT

Náš pohled na československou architekturu

Má dnes ještě smysl ručně vyrábět architektonický model?
Zůstává ještě něco v maketovém replikování dávných děl?
Není takový model vlastně kýč?
Existuje vůbec nějaké poučení z ikon moderny?

Pod vlivem mnoha výzkumů a všelikerého filozofování jako by se zdálo, že nutit začínající studenty/ky kopírovat skvělé stavby do modelové nápodoby je načisto povrchní. Plytce popularizující. Zbytečné.

Skutečně? Nenachází se před námi – při sestavování dílků modelu – výpověď o harmonii původního celku, i když stokrát menšího? Není mistrovství kompozice stejné v realitě i ve věrné maketě? Nevnáší se do studentské mysli hlubší poznání právě díky manuálnímu zacházení s modelem? Nemá se adept našeho oboru učit alespoň zprostředkovaně – když už ne na stavbě – řezat, pilovat, skládat a lepit?

Prváci a prvačky si to všechno vyzkoušeli v předmětu Dějiny architektury I. Snažili se postihnout ikonická díla československé moderny v neotřelém kontextu: z hledisek, zdůrazňujících určitá specifika, typickou souvislost nebo zvláštní událost, která je s tím kterým domem spojena. Vtipný kontext nebyl vůbec zapovězen! Výsledkem je výstava prací prvních ročníků akademického roku 2016/2017.

K vidění tu bude například Gočárova Legiobanka v podobě dětské skládačky, Hubáčkův Ještěd z dílků stavebnice Merkur, Jaromír Krejcar v Trenčianských Teplicích, opouštějící taxi z Prahy bez zaplacení, nebo průhledná Müllerova vila, do níž je vidět úplně ze všech stran.

Prof. Matúš Dulla

Věnováno památce 17. listopadu. Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ikonické stavby v modelech studentů Fakulty Architektury ČVUT 2016/2017