Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Igor Malijevský: Ve znamení Lvova

4. 5.-28. 5. / České centrum / Fotografie

Do 28.5.2016 bude v galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava fotografií Igora Malijevského: Ve znamení Lvova.

Fotografický cyklus básníka a fotografa Igora Malijevského, na kterém pracoval poslední dva roky během svých opakovaných pobytů v ukrajinském Lvově. K výstavě připravilo České Centrum Praha bohatý doprovodný program.

Lvov je město z pohádky, všichni ho známe a nikdo tam nikdy nebyl. A nebo tam byl už dávno, možná tam tehdy bylo jiné město, prý jich na tom místě stojí hned několik, které se postupně odkrývají, když nešikovně pohnou košilkou fasády a za ní se objeví polský nebo hebrejský nápis, zřídka německý, občas ruský. Lvov je město, které neznají ani ti, kdo v něm žijí, a je to dobře, protože jakmile si začneme uvědomovat, kým jsme, začneme sami sebe hrát a nenávratně ztrácet. Proto nebudou všichni psychoterapeutové a průvodci cestovních kanceláří nikdy ničím víc než zasvěcenými hrobaříky, patology studujícími buňky krásné dívky, ať už je tou dívkou naše duše a nebo duše místa, ve kterém jsme se ocitli. Lvov je krásná dívka, která to o sobě neví a která má jiné starosti, než se líčit. Je to dívka, o které občas v Čechách muži sní, ale kterou už nenalézají, dívka do života, dívka, která má radost z toho, že je.

Hračky kráčejí nocí hledat novou domácnost, naplněny odhodláním, že tentokrát už to boudou ony, kdo bude rozhodovat, co je a co není roztomilé. Některé si zapálí cigaretu.

České centrum Praha představuje nový fotografický cyklus básníka a fotografa Igora Malijevského, na kterém pracoval poslední dva roky během svých opakovaných pobytů v ukrajinském Lvově. Cyklus se skládá ze dvou částí: samotná „Znamení Lvova“ představují černobílé poetické fotografie na stříbře zachycující poetickou atmosféru nejvýchodnějšího středoevropského města. „Domeček pro panenky“ je soubor barevných fotografických tisků na plátně z jediného lvovského dvorku poblíž Starého Rynku, kde obyvatelé města osvobozují své hračky. K výstavě připravilo České Centrum Praha bohatý doprovodný program.

Doprovodný program k výstavě Znamení Lvova

úterý 10. 5. 2016
17.00 Komentovaná prohlídka výstavy s Igorem Malijevským
 
čtvrtek 26. 5. 2016
17.00 Komentovaná prohlídka výstavy s Igorem Malijevským
18.00 Koncert a křest knihy

Koncert skupiny Hlinomazův apetit a křest básnické sbírky Igora Malijevského „Zimní království“, která vychází v nakladatelství PaperJam.

Na vzniku fotografického cyklu se podílelo České centrum Kyjev.
 
www.malijevsky.com


Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Igor Malijevský: Ve znamení Lvova