Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Hvězdný prach – výstava luxusní české bižuterie

Do 14.6.2020 bude v Museu skla Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5, přístupná zajímavá a krásná výstava Hvězdný prach – luxusní česká bižuterie.

Kurátoři:
Petr Nový (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou)
Silvie Stanická (Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně)

Museum skla Portheimka představí v rámci výstavního projektu výstavu luxusní české bižuterie Hvězdný prach. Zatímco český křišťál je v České republice všeobecně známou a vzývanou značkou, o české bižuterii se mnoho nemluví. Ve světě ale mají obdobný zvuk. Proto vznikla tato výstava, aby předvedla její hvězdnou současnost.

Velkou konkurenční výhodou současné české bižuterie je její mnohotvárnost, v níž se jí nikdo nevyrovná. Výrobě a vzorování se stále věnují desítky velkých, středních i malých specializovaných firem soustředěných především v Křišťálovém údolí – dnešním Libereckém kraji, zejména na Jablonecku a Železnobrodsku. Bižuterie se vyváží a dodává do téměř stovky zemí světa formou polotovarů nebo hotových výrobků. K hlavnímu sortimentu v současnosti patří skleněné kameny, perle a perličky v nesčetném počtu typů, tvarů, velikostí, barev a jejich kombinací, v nabídce je ale také kovová bižuterie a další speciality.

Specifickou součástí portfolia českých firem jsou luxusní bižuterní šperky a módní kreace v podobě autorských konceptů, jedinečných originálů, limitovaných kolekcí, včetně spolupráce se světovými a domácími módními značkami, návrháři a celebritami, nebo zakázková výroba pro konkrétního náročného klienta. Česká bižuterie dokáže stále být i šperkem, jenž se neztratí na prestižních světových společenských akcích, přehlídkových molech, filmových premiérách či hudebních show.

Výstava je věnována hvězdné současnosti české bižuterie. Desítka firem pro Museum skla Portheimka ve spolupráci s kurátory Petrem Novým a Silvií Stanickou vybrala nebo vytvořila jedinečné výrobky navržené českými i zahraničními designéry. Jejich společnými tématy jsou exkluzivita, svět haute couture a celebrit. Unikátní součástí expozice jsou bižuterní šperky inspirované ženami se silným příběhem a charismatem – symbolický dárek Medě Mládkové k jejím nedávným stým narozeninám. Vystavené budou mimo jiné např. náhrdelník G&B bijoux navržený pro zpěvačku Adele, šperky pro Coco Chanel, náhrdelníky pro firmy Versace či J. P. Gaultier, korunka pro Miss Czech Republic a šperky pro vlivné světové návrháře. Nebudou chybět ani šaty z taneční soutěže StarDance, které pro tuto velkolepou show vytvořila Preciosa Crystal Components.

Text: Petr Nový

www.museumportheimka.cz

….

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Honza Ch.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Hvězdný prach – výstava luxusní české bižuterie