Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž fotografické výstavy Martiny Houdek: Nahoru Dolu

Do 10.11.2017 bude ve Stop time Music Baru & Restaurantu, Krakovská 19, Praha 1, přístupná v přízemí i v podzemí krásná výstava fotografií Martiny Houdek: Nahoru Dolu.

„Nahoře a dole“ jsou dva světy: Swing a Blues, odlišné rytmy, cesty, způsoby vyjádření a dynamika dialogu tanečních partnerů i sólových projevů. Paralelně fungují a vzájemně se doplňují. Někteří tanečníci tančí o ba styly, jiní volí podle svých preferencí raději živější dynamické pohyby, nebo naopak plynulé procítěné často mikro pohyby, ve kterých je mezi tanečníky řečeno víc, než je zřetelné pro oko netančícího diváka. V obou tancích je vášeň a kreativita pohybu. Nejen proto jsou tyto světy zásadně propojené. Spojuje je plno skvělých lidí, kteří dohromady vytváří stále rostoucí celosvětovou komunitu.
Fotografie Martiny Houdek umístěné „Nahoru“ pocházejí z Barcelony, Madridu a Prahy a vznikly během posledního roku. Všechny byly vytvořeny na zakázku ať už pro taneční školu Swing Maniacs a jejich propagaci, nebo pro jednotlivce. Martina Houdek se díky stáži v taneční škole ocitla v kreativním prostoru pro seznámení se se světově uznávanými tanečníky. S některými strávila jednu až dvě hodiny, s jinými to bylo i několik fotografování s různými partnery a tanečními styly od Lindy hopu, Charlestonu, Stepu, Balboy, Shagu, přes Blues, Hip Hop a jiné.
Zrcadlovka Nikon si neodpočinula ani dva dny a archiv autorky nyní čítá něco přes 120 tanečních osobností a na stovky již vybraných a desítky propagačně užitých fotografií. Fotografie umístěné „Dolu“ byly pořízeny během víkendu Prague Blues eXchange 2017. Celý svět se sjel do ještě mrazivé jarní Prahy, aby prožil nezapomenutelný a jedinečný Blues v srdci Evropy. Reportážní styl fotografie ve špatných světelných podmínkách a závislý na konkrétním prostředí vytváří velmi podstatný vizuální kontrast vůči fotografiím nahoře. Během PBX 2017 vznikalo současně i video, které je dostupné na Youtube.
Martina Houdek (*1990) pracovala několik let jako fotoeditorka v MF DNES a poté ve Fotobance ČTK, pro kterou je nyní externí fotografkou. Během studií ji vedli a stále inspirují především Mgr. Libuše Jarcovjáková a prof. Mgr. Miroslav Vojtěchovský.
Věnuje se mnoha druhům fotografie, grafickému designu a videu. Díky jejímu zájmu o swingovou kulturu se stala dvorní fotografkou Ondřeje Havelky, mnoha swingových kapel v Čechách a taneční školy Swing Maniacs v Barceloně. V roce 2014 vydala vlastním nákladem autorskou fotografickou knihu Swing!. Vloni byla nominována v soutěži Czech Press Photo s videoreportáží a vyhrála první místo s fotografiemi v kategorii Lifestyle – série. V současné době organizuje výstavy pro Cafe Prostoru_ v NTK a živí se především portrétní, reportážní a lifestyle fotografií.

http://www.martinahoudek.com/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž fotografické výstavy Martiny Houdek: Nahoru Dolu