Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Filip Horyna: Boží srst

16. 3.-25. 5. / Nau Gallery / Malba

Do 25.5.2018 bude v NAU Gallery, Kubelíkova 22, Praha 3, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Filipa Horyny: Boží srst.

Text kurátora Jaroslava Grodla k výstavě:

Kdosi dokázal v protektorátní tmě popatřit přízrak nahé existence. Nočního chodce, fantomatický stín; hvězdy tonoucí v inkoustových mracích, hvězdy připíchnuté anténami; souhvězdí jako neuronové spojnice; biografy promítající schizofrenní sny; na obzoru přeludné platónské těleso – libeňský plynojem – duše města, duše stroji stvořené bytosti. Ve zpětné perspektivě i přes svou tísnivost ustálený obraz! Ale jak se přeformátoval do dnešních dnů? Co lze rozpoznat na pozadí současného stmívání, když „sídliště nám zpoza dálnic na hvězdy svítí“?, ptá se z křižovatky Anděl, ze svého axis mundi, malíř Filip Horyna. Z bublajícího kotle světelného smogu stoupá narkotická vůně ingrediencí téhle instantní šlichty – multikin, obchodních center, hypoték, padlých existencí, novodobé oligarchie – šlichty pikantně kořeněné zářícími čísly jackpotů i proudy bajtů kyberválky. Tvoří lidské příběhy, byť vždy jedinečné, v spotřebním rámci šílený fraktál? „…igelit, letěl nad parkovištěm, byl vysoko… a jeho vír ho vynes výš, než normálně vidíš jeřáb anebo věžák… Lidl, Meinl, Tesco a to je všecko… na mapě města je to centimetr, já z toho kilometru znám už každej metr…“ Filip Horyna (1985) má smysl pro symptomy, pro mnohdy až pábitelské projevy obecnějších časoprostorových konstelací, nelne ovšem k didaktice kritického komentáře, nýbrž na výstavě s názvem Boží srst promlouvá prostě syrovými otisky.

Filip Horyna absolvoval v atelieru Jiřího Sopka na AVU v roce 2012.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Filip Horyna: Boží srst