Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Exkurze současnou španělskou scénografií – Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015

Do 27.6.2015 (po dobu konání Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015). bude v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná výstava Exkurze současnou španělskou scénografií. Otevřeno Pondělí – Pátek 10:00 – 18:00 / Sobota 10:00 – 14:00. Vstup zdarma.

V posledních pěti letech získala scénografie v rámci soudobé španělské scény významnou roli. Hledání nových forem k vyprávění příběhů přivedlo španělské tvůrce ke zkoumání a rozvíjení divadelních řešení podporujících jejich kreativní myšlení. Jejich návrhy představují reálný odraz uměleckého vývoje, jaký dnes Španělsko zažívá.

Výstava se koná díky podpoře institucí organizujících expozici Španělska v Institutu Cervantes v Praze a představuje kulturní milník doplňující oficiální program aktivit Španělska na PQ15. Cílem expozice je představit odborníkům i milovníkům scénických a muzikálních umění současnou španělskou divadelní scénu, a to v atraktivním vizuálním a scénografickém formátu spojujícím téměř 600 představení uvedených ve Španělsku v posledních pěti letech.

Po skončení pražské výstavy bude expozice neprodleně přemístěna do Španělska, neboť bude instalována ve městě Almagro v rámci 38. ročníku Mezinárodního festivalu klasického divadla. V září bude představena v Madridu v sídle Národního dramatického centra, v Divadle Valle Inclána. Poté bude následovat putovní prezentace po dalších španělských a evropských městech.

Výstava přináší v audiovizuální podobě nebo v malém hmotném formátu výběr nejdůležitějších scénografických děl španělských umělců z posledních pěti let. Výstava navržená architektonickým týmem Zuloark je rozdělena do osmi tématických okruhů. Každý z nich pak obsahuje sestřih videí a zvuků a ukáže koncepci týkající se nedávné scénografické tvorby:

1. Městské prostředí a zásahy.
2. Scéna a objekt.
3. Světlo a prostor.
4. Audiovizuální prostory.
5. Reprezentativní prostory.
6. Scénografie ve španělské lyrice.
7. Prostor, tělo a pohyb.
8. Oděv jako prostor.Fotografie z výstavy