Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž David Černý: Black hole

26. 10.-29. 11. / DSC Gallery / Instalace

Do 29.11.2016 bude v Galerii Dvorak Sec Contemporary, Dlouhá 5, Praha 1, přístupná skvělá výstava Davida Černého: Black hole.

DSC Gallery s potěšením po třech letech uvádí již druhou samostatnou výstavu Davida Černého pod názvem BLACK HOLE. Výtvarníka, doprovázeného pověstí provokatéra, spíše než estetická stránka uměleckého díla láká sarkastická intervence do společenských vztahů a veřejných prostorů.

David Černý na výstavě prezentuje svoji nejnovější tvorbu, kterou vytvořil během posledních tří let. Na své předešlé výstavě prezentoval sérii portrétů složených se zalitých předmětů pod názvem Directors.

David Černý představuje práce, které nebyly doposud nikdy představeny, či byly představeny pouze zahraničnímu publiku. Na výstavě se nacházejí nejenom monumentální nerezové plastiky přesahující velikost pěti metru, ale i nejnovější metrové reliéfy určené na zeď.

Je nejskloňovanějším jménem současné české výtvarné scény a jedním z mezinárodně nejúspěšnějších autorů. Jestli je v ní někdo rockovou hvězdou se vším, co k tomu patří, je to právě on. David Černý se po třech letech vrací do své domovské pražské DSC Gallery s výstavou Black Hole, která ukáže jeho aktuální, u nás zatím nevystavená díla.
Jedním z děl, které dopředu vyvolává velkou pozornost, je reliéfní portrét vědce Stephena Hawkinga vytvořený z polymerních materiálů. Ten totiž před rokem sklidil úspěch na mezinárodním veletrhu současného umění Start, pořádaném v prestižních prostorách londýnské galerie Saatchi. Exponát, který vznikal přes deset měsíců, tam zakoupil soukromý sběratel. V DSC Gallery budou vedle Hawkinga k vidění i portréty dalších fyziků a badatelů – Wernhera von Brauna a
J. Roberta Oppenheimera.
Součástí výstavy je také nerezová hlava podobná té, která je umístěna v areálu lycea ve švýcarském Svatém Mořici. V prostřední místnosti galerie zaujmou olympijské nohy Emila Zátopka. A obdiv vyvolávají sochy koňského pozadí s vrtulemi. „Nesnáším, když mám komentovat svoje díla, ať se každý přijde podívat sám,“ říká přitom sám David Černý a potvrzuje tím svou pověst provokatéra, která se odráží i do jeho práce, v níž často nad estetickou stránkou
převažuje sarkastické tepání do společenských vztahů. „Úspěšné realizace ve veřejných prostorách, prodejní ohlas, který dílo Davida Černého má, stejně jako diskuse, které vyvolává na domácí i mezinárodní úrovni, jsou jasnými ukazateli, že jako jeden z mála dokáže obstát ve světové konkurenci. A my jsme moc rádi, že tohoto českého umělce mezinárodního formátu naše galerie exkluzivně zastupuje,“ říká za DSC Gallery její spolumajitel Petr Šec.
Jeho slova potvrzuje i to, že na aktuální tvorbu zaměřená výstava Black Hole je svým způsobem přípravou na přes příští rok, kdy bude vystavovat na několika místech Národní galerie. V příštím roce Davidovi Černému vyjde rozsáhlá monografie.

David Černý

–        Narozen v roce 1967 v Praze

–        1994 ukončil studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze (sochařský ateliér Kurta Gebauera)

–        1994-96 studium v rámci P.S.1 a Whitney Museum Independent Study Program v New Yorku

–        1996 získal Pollock Krasner Foundation Grant

–        2000 laureát Ceny Jindřicha ChalupeckéhoFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž David Černý: Black hole