Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Dana Zámečníková – 4x Bouře

Do 19.11.2018 bude v Galerii Kuzebauch, Říčanova 19, Praha 6 (tram Říčanova a pak cca 500 m), přístupná zajímavá a krásná výstava Dany Zámečníkové – 4x Bouře.

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Výstava 4x Bouře Dany Zámečníkové (*1945) přináší site-specific instalaci cyklu skleněných obrazů – plochých skel dekorovaných pomocí 3D tisku, sítotisku, malbou a vůbec poprvé v rámci jejího díla i litofanie. Neotřelé variace rozvíjí novým obsahem klasické Vernetovo dílo „Bouře“ a z prostoru galerie navíc vytváří pomyslný rám, do něhož lze vstupovat. Celá instalace je díky tomuto efektivnímu využití galerijní výlohy proměnlivá v závislosti na denní době a počasí.

To, co nás často fascinuje na umělecké tvorbě, je abstraktní síla myšlenky, kterou výtvarníci dokáží zhmotnit v dílo mající hodnotu nejen pro ně samé, ale i pro ty, kteří se s nimi chtějí a dokáží vydat do země za zrcadlem. K výrazným kreativním impulsům patří vzpomínky, silné momenty, díky nimž se minulost dokáže prolnout se současností. A právě do své emoční paměti se site specific realizací na téma slavného Vernetova obrazu „Bouře“ s námi vydala Dana Zámečníková (* 1945). Tato scenérie totiž léta visela nad její postelí v bytě rodičů a stala se součástí jejího světa.

V cyklu skleněných obrazů – plochých skel dekorovaných pomocí 3D tisku, sítotisku, malbou a vůbec poprvé v rámci jejího díla i litofanie – neotřele variuje, rozvíjí a novým obsahem naplňuje klasické dílo. Z prostoru galerie navíc vytvořila pomyslný rám, do nějž lze vstupovat. V závislosti na pozici pozorovatele se tak odvíjí i jeho bezprostřední vjemy. Celá instalace je navíc díky efektnímu využití galerijní výlohy proměnlivá dle denní doby a počasí. Zámečníková se tak empaticky projevuje nejen jako sklářská výtvarnice, ale i architektka, přičemž obé na přelomu 60. a 70. let minulého století na vystudovala na ČVUT a UMPRUM v Praze.

Díla Dany Zámečníkové jsou součástí více než třiceti prestižních veřejných sbírek v Evropě, Asii, Severní Americe a Austrálii. Nechybí mezi nimi například The Corning Museum of Glass v Corningu, Metropolitan Museum v New Yorku, Victoria & Albert Museum v Londýně či Museè des Arts Dècoratifs v Paříži. Není mnoho českých sklářských umělců, jimž se v zahraničí dostalo takové pozornosti a uznání. Mohla by být spokojena, přesto neustále rozvíjí potenciál svého výtvarného vyjadřování, a to i ve vztahu k moderním technologiím. Cožpak není celý proces tvorby dobrodružnou a nebezpečnou plavbou na rozbouřeném moři? Třeba takovou, jaká je zachycena na obrazu slavného Francouze.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Dana Zámečníková – 4x Bouře