Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Barbora Bálková: Odnikud nikam

4. 5.-10. 5. / Fotografic / Instalace

Jenom do 10.5.2015 bude v Galerii Fotografic, Stříbrná 2, Praha 1, přístupná výstava – instalace Barbory Bálkové: Odnikud nikam. Otevřeno po-ne 13-18.

Barbora Bálková (1978, AVU Praha, ateliér Veroniky Bromové) se ve své výtvarné práci volně pohybuje mezi fotografií, tvorbou objektů a malbou. Výstava Odnikud nikam prezentuje její nejnovější mechanicko-akustický objekt. Jedná se o pohyblivou instalaci, kterou tvoří otočná platforma v roli zmenšeniny atletického oválu. Na pomyslném závodišti tu jsou rozmístěny sochy despotických státníků, kteří svým působením ovlivnili chod dějin 20.století a poznamenali miliony lidských životů. Z manipulátorů se tady stávají sami figurkami na hrací ploše. Autorka dala těmto diktátorům podobu houpacích koní s typickými jezdeckými atributy, jako jsou sedlo, udidlo, třmeny a umístila je na kruhové plošině do běžeckých drah. Hitler, Stalin, Mao Ce-tung a Kim Čong-un se tak pohybují stále dokola podobni nesmyslné jízdě pouťových koní na dětském kolotoči.
V tomto kontextu jsou oni těmi manipulovatelnými figurami, které svými nelichotivými pozicemi vyzývají k podřízení se vůli diváka, ke hře či k tomu, aby byli sami za hranici dobrého vkusu ovládáni.
Instalace je doplněna třináctiminutovou zvukovou stopou ve smyčce sestavenou z lidských hlasů, v níž se dá na pozadí sportovního zápasu rozklíčovat životní příběh jedince. Na jedné „hrací ploše“ se tak prolíná individuální příběh v kontextu historických kulis.
Otočná plošina měří v průměru 3 metry, hyperrealistické sochy jsou v životní velikosti. Objekt je poháněn elektromotorem.
Večer vernisáže obohatil o ambientní rytmy a hru na trubku Patrik Pelauch. Výstavu podpořila Raiffeisenbank.
www.barborabalkova.cz

 Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Barbora Bálková: Odnikud nikam