Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ašot Haas: Geocode

1. 11.-1. 12. / DSC Gallery / Malba

Do 1.12.2018 bude v DSC Gallery, Dlouhá 5, Praha 1, přístupná krásná a instalačně velmi pečlivě připravená výstava Ašota Haase: Geocode.

 Jak to vypadá, když vybouchne v reálném čase zvuk a přetvoříte ho ve statický světelný objekt? Ašot Haas na výstavě Geocode přirozeně navazuje na své působivé světelné objekty, velkoplošné malby a skleněné plastiky. Již třetí sólo výstava předního slovenského výtvarníka Ašota Haase v prostorách pražské DSC Gallery !

„Slovo Geocode vypráví o jistých místech, principech či daných myšlenkách, které jsem řešil. Pracoval jsem z různými médii a navazoval jsem na starší tvorbu se snahou dynamizace a variability.“ vysvětluje Ašot Haas název a koncepci své nejnovější výstavy.

Ašot Haas ve své tvorbě pracuje s kybernetikou, klasickou sochou i interaktivním uměním a je pro něho typický koncept zaznamenávání zvuku pomocí světelných objektů za použití optického plexiskla. Jeho objekty tak vibrují zvukem a zároveň svítí. Haas se kontinuálně snaží ve svém díle posouvat, reflektovat danou dobu, myšlenky či teorie. Nyní se však také vrací ke dříve zpracovaným tématům a s odstupem času je přepracovává a projektuje do nich svůj současný úhel pohledu „Nerad se uzavírám na konkrétní výjev, snažím se do děl vnést jistým způsobem emoce a interaktivitu, mám rád, když dané dílo každý divák vnímá různě a v každém vzbuzuje jinou emoci“ vysvětluje umělec.

Ašot Haas ke svým dílům přistupuje velmi komplexně, a to jak k samotné myšlence stojící za konkrétním dílem, tak k práci s materiály a technologiemi. Jeho tvorba v sobě skrývá složité rovnice překračující hranice lidského vnímání a nabízí optické klamy. Přes všechnu složitost, která stojí za jejich vznikem, si díla dlouhodobě drží minimalistický ráz, který se stal pro umělce jedním z charakteristických znaků.

V dnešní době, kdy se technologie velmi rychle vyvíjejí, je zejména důležité téma aktuálnosti. „Umění je většinou zrcadlo současnosti v jakémkoliv období a technologie umožnuje co nejrychlejší zhmotnění dané myšlenky a přispívá tak k dynamičtějšímu vývoji mé tvorby“ vysvětluje umělec svůj pohled na využití technologií ve výtvarném umění. Autor bravurně ovládá nejnovější digitální a realizační technologie, které spolu s poznáním historie a nových vědeckých objevů přirozeně využívá ke zhmotnění svých vizí.

Ašotova tvorba osciluje na hranici sochařství a sklářského výtvarnictví, je vizionářská a má zasloužený ohlas na zahraničních veletrzích umění a výstavách, např. v muzeu Maxxi v Římě nebo v Šanghaji. Haas ve svých nadčasových dílech spojuje svět reálný a virtuální prostřednictvím nových materiálů a technologií. „Ašotova tvorba je nekonečná hra dimenzí. Plynulé přechody z 2D do 3D a nazpátek, které Vás neustále nutí měnit perspektivu a být ve střehu. Výstava Geocode bude plná fascinujících objektů, které člověk musí zažít a vidět na vlastní oči“ uzavírá Olga Trčková, partnerka galerie.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ašot Haas: Geocode