Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Andrej Dúbravský | Birds and Winds 2

1. 2.-8. 3. / DSC Gallery / Malba

Do 8.3.2018 bude v DSC Gallery, Dlouhá 5, Praha 1, přístupná skvělá a hustá výstava obrazů Andreje Dúbravského | Birds and Winds 2.

Po dvou letech se do DSC Gallery vrací jeden z nejvýraznějších slovenských výtvarných umělců současnosti. Andrej Dúbravský překvapí výstavou Birds and Winds 2, na které erotická témata vystřídala drůbež.

Dvojka v názvu výstavy, není náhodná. Odkazuje na Dúbravského loňskou expozici v respektované berlínské galerii Dittrich & Schlechtriem, na níž slovenský talent kohouty jako své nové téma představil poprvé. „Je to vlastně její upgrade. Až teď jsem v tom námětu, kterému se věnuji rok, tam, kde jsem chtěl být. Až teď je to ono,“ říká o nových obrazech, které budou k vidění v Praze.

Chtěl jsem radikální výstavu, ne že tam bude krajinka a tam nahotinka. Připravil jsem agresivní kohouty, kteří bojují. A k tomu takové něžné autoportréty. Kohout je pro mě maskulinní, narcistická síla, která může být vnímána až negativně. Má v sobě ego, které se uplatňuje všude – od trhu až po politiku,“ vysvětluje Andrej DúbravskýS námětem začal koketovat před dvěma lety, kdy na Filipínách poprvé viděl kohoutí zápasy. Myšlenku začal rozvíjet až loni v Berlíně. Do svého domu na Slovensku si dokonce kohouta pořídil, aby nastudoval jeho pohyby a výrazy, ale nakonec ho překvapilo i jeho krotké chování. I proto se v obrazech krom vyjádření ega, objevuje také motiv jeho krocení.

Přes počáteční opatrnost galeristů, že se Dúbravský pustil do motivu, který pro něj dosud nebyl typický, sklidila berlínská výstava velký úspěch. Sběratelé ocenili propojení formalistického přístupu s originálním přístupem k použití barev. „Dřív jsem maloval spíš černobílé nebo temné věci. To byla moje jistota. Ale teď jsem se rozhodl pro změnu – totálně romantickou barevnost, která bude v kontrastu s agresivním námětem. Piluju formu a zkoumám barvy. Hodně jsem sledoval třeba Marka Rothka. Ale mám pocit, že takovou tyrkysovou, jak z dámského spodního prádla, by tedy nepoužil,“ říká umělec. I přes své mládí je považován za mimořádného a talentovaného autora a už na škole byl zastoupen v Národní galerii. Větší mezinárodní pozornost získal například prezentací na skupinových výstavách v New Yorku a Německu, kde upoutal provokativními náměty, ale i svižným expresivním stylem. “S Andrejem je radost spolupracovat, jeho tvorba se neustále vyvíjí a proměňuje. Oproti výstavě předešlé, tato hýří neonovými barvami! Pro mě jako galeristu je satisfakcí, že Andrej bude letos vystavovat na dvou velmi prestižních veletrzích v zahraničí.” říká Petr Šec, partner galerie a předesílá, že po uvedení své „totálně kohoutí výstavy“ v Praze, na které sází na lehkost, skicovitost a barevnost, Dúbravského letos čeká také prezentace na mezinárodních veletrzích, newyorském Armory a později i na kolínském Art Cologne.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Andrej Dúbravský | Birds and Winds 2