Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Aleš Veselý: Ideální projekty – uskutečněné i neuskutečněné

29. 9.-30. 10. / Galerie Zlatá Husa / Socha

Do 30.10.2015 bude v Galerii Zlatá husa, Dlouhá 12, Praha 1, přístupná krásná a zajímavá výstava Aleše Veselého: Ideální projekty – uskutečněné i neuskutečněné.

Výstava je součástí cyklu 4 výstav Bez začátku, bez konce.

Výjimečný a rozsáhlý výstavní projekt mapuje tvorbu umělce současně ve čtyřech pražských galeriích. Každá z výstav je svou povahou a obsahem unikátní. Dohromady tak projekt nabízí několik pohledů na autorovo obsáhlé dílo – od 60. let 20. století až po současnost.

V průběhu celé tvorby, a to již od konce 60. let, vznikaly ideje, které se postupně vyvíjely k ideálním představám monumentálních dimenzí. Socha Kaddish (1968) byla první realizací v tomto měřítku. Další realizované i nerealizované projekty v prostorách galerie představují modely, videa, kresby, fotografie a texty. Společně s projekty jsou vystavena i díla ze 60. a 70. let ze sbírky Galerie Zlatá husa.

Aleš Veselý (*1935)

Jeden z nejvýznamnějších světových sochařů vstoupil na českou výtvarnou scénu na přelomu 50. a 60. let 20. století. Velmi záhy se stal stěžejní osobností generace, která přinášela osobité podněty navazující na proudy evropského informelu. V roce 1965 získal na IV. Bienále mladých v Paříži Cenu kritiky. Ve svém monumentálním díle se často obrací ke kořenům judaismu a hledání smyslu lidské existence. Jeho dílo je zastoupeno v řadě světových uměleckých institucí včetně The Solomon Guggenheim Museum v New Yorku, Centre Georges-Pompidou v Paříži a v Národní galerii v Praze. Své bohaté znalosti předává dalším mladým umělcům jako pedagog AVU a UJEP.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Aleš Veselý: Ideální projekty – uskutečněné i neuskutečněné