Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Alejandro Cruz a Kristýna Králová: Hanal Pixan. Den mrtvých u Mayů

Do 21.12.2018 bude v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná hustá a velmi zajímavá výstava Alejandro Cruz a Kristýna Králová: Hanal Pixan. Den mrtvých u Mayů.

Den mrtvých představuje jednu z nejvýznamnějších mexických slavností. Zvláštního významu tato tradice nabývá na Yucatánském poloostrově. Místní mayské obyvatelstvo nazývá tento svátek jako Hanal Pixan, tedy „potrava duší“. Slaví se na celém poloostrově, a to od 26. října do 1. listopadu. Ve městě Pomuch, ve státu Campeche, se provádí rituál spočívající ve vykopání a následném čištění kostí zemřelých příbuzných a blízkých. Akt je prováděn s velkou péčí a úctou, aby bylo zřejmé, že ve světě živých se na zemřelé stále vzpomíná. Během oslav se v Pomuchu a přilehlých městech koná průvod Dne mrtvých s typickými oltáři, kostýmy a tanci.

Výstava Hanal Pixan ukazuje prostřednictvím 20 fotografií pořízených Alejandrem Cruzem v letech 2010 a 2016 světově vůbec nejuznávanější tradice mayského Dne mrtvých plné mexického koloritu, folkloru a oslav.

Výstavu doplňuje série fotografií Kristýny Králové a předměty z běžného života Mayů.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Alejandro Cruz a Kristýna Králová: Hanal Pixan. Den mrtvých u Mayů