Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž a koncert Nesmrtelná ozvěna – pocta Radimu Hladíkovi

Do 8.7.2017 bude v Restauraci v Rohlíku, Na Hřebenech II. 1130/6, Praha 4 – Kavčí hory, přístupná výstava Nesmrtelná ozvěna – pocta Radimu Hladíkovi. Všechny fotky z výstavy i koncertu: Petr.

Vystavují: Vlasta Brůček Plamínek, Jiří Genzer, Pavol Hammel, Bob Hochman, Vladimír Hochman, Vladimír Merta, Misha, Martin Patřičný, Robert Nový, Jiří Suchý a Vlasta Třešňák.

……………..

Radim Hladík (13. prosince 1946 Praha – 4. prosince 2016) byl český rockový kytarista, skladatel, producent a pedagog.

Jako dítě se učil hrát na klavír. Dva roky navštěvoval Pražskou konzervatoř, kde studoval hru na kytaru.

V patnácti letech hrál na kytaru ve skupině Komety. Od roku 1964 vystupoval profesionálně v klubu Olympik. Byl členem legendární beatové skupiny The Matadors. Od druhé poloviny 60. let 20. století je považován za jednoho z nejlepších českých kytaristů. Byl oceněn jako nejlepší kytarista a beatová osobnost rocku. Publikum udivoval různými jevištními triky (hraní s kytarou za krkem) a technickými vymoženostmi (jako první v Československu používal booster, zpětnou vazbu nebo kvákadlo).

V roce 1968 stál u vzniku skupiny Blue Effect. Poté, co skupinu opustil Vladimír Mišík, se stal vůdčí osobností skupiny. Od samého počátku se Radim Hladík prosazoval jako výrazný autor.

Radim Hladík se prosazoval i v jiných žánrech. Za zmínku určitě stojí jeho spolupráce se slovenskou hudební scénou (Marián Varga, Pavol Hammel nebo Fedor Frešo). V roce 1979 nahrál společně s bubeníkem Vlado Čechem skladbu klávesisty a zpěváka Blue Effectu Leška Semelky „Šaty z šátků“, která se stala vítěznou písní Bratislavské lyry.

V 80. letech spolupracoval se zpěvákem a kytaristou Oldřichem Kellnerem a klávesistou Lubošem Mandou.

Radim Hladík se věnoval i folkové hudbě. Byla to zejména společná vystoupení s Jaroslavem Hutkou, kterého doprovázel na klasickou španělskou kytaru. Spolupracoval též s Dagmar Andrtovou-Voňkovou.

Poslední koncert s Blue Effectem odehrál na Střeleckém ostrově 14. září 2016 a následně vystupování přerušil. Od srpna téhož roku byl v registru pro transplantaci plic v důsledku zhoršující se idiopatické plicní fibrózy, jíž trpěl několik let. Na následky nemoci zemřel 4. prosince 2016 ve věku 69 let.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž a koncert Nesmrtelná ozvěna – pocta Radimu Hladíkovi