Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž 50 000 růží Sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese

Do 28.2.2017 bude na schodišti mezi 2. a 3. patrem Filozofické Fakulty Univerzity Karlovy, Nám. Jana Palacha 2, Praha 1, zdarma přístupná panelová výstava 50 000 růží Sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese.

Výstava připomíná události listopadových dní roku 1989, kdy do Prahy přijeli mladí portugalští aktivisté, aby vyjádřili podporu československé revoluci, a ocenili 50 000 portugalskými růžemi odvahu českých studentů. Mapuje také přátelství mezi Václavem Havlem a bývalým portugalským prezidentem Máriem Soaresem a pozitivní vztah Havla k Portugalsku.
Výstava vyzdvihuje portugalskou solidaritu s českými občany v roce 1989. Mário Soares jako bývalý politický vězeň již od podpisu Charty 77 sledoval a podporoval československou opozici. Na návštěvu do Prahy jako první západní prezident po revoluci přijel 28. prosince, jen den po tom, co mu byla odeslána pozvánka, a den před tím, než byl Havel zvolen prezidentem.
Pro mladé portugalské aktivisty, kteří do Československa přijeli podpořit stávkující studenty, byly dle osobních svědectví zážitky z listopadu 1989 srovnatelné s Karafiátovou revolucí v roce 1974. Vydali se do chladného Československa poté, co na konci roku 1989 zhlédli reportáž CNN o potlačování studentských protestů v ČSR, a přivezli 50 000 růží jako ocenění československých studentů. Údajně nepřivezli portugalský symbol svobody – karafiát, protože nikde nebylo k sehnání tolik karafiátů. „Vzali jsme růže, protože růží je všude hodně. Ještě štěstí, že ty karafiáty nebyly, nemohli jsme tehdy tušit, že jsou v Československu spojené s komunisty protežovaným svátkem MDŽ,“ řekl Álvaro Beleza, jeden z iniciátorů cesty portugalské delegace v roce 1989, během debaty v Nadaci Mária
Soarese 20. října 2016.
Výstava 50 000 růží sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese paralelně probíhá v prostorách budovy Nadace Mária Soarese v Lisabonu, kde se 20. října 2016 uskutečnilo její slavnostní zahájení věnované památce Václava Havla u příležitosti jeho nedožitých 80. narozenin.

Výstava 50 000 růží sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese vznikla z iniciativy Českého velvyslanectví v Lisabonu ve spolupráci s Nadací Mária Soarese, Portugalským velvyslanectvím v Praze, Portugalským centrem /Camões I. P. a Filozofickou fakultou UK.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž 50 000 růží Sametové revoluci: Přátelství Václava Havla a Mária Soarese