Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Slavnostní zahájení Carnevale 2016

V pořadí již desátý ročník obnovených masopustní slavností s názvem Carnevale Praha probíhá v termínu od 29.ledna do 9. února 2016. Organizátoři ve spolupráci s dlouholetými i novými partnery připravili pestrý program plný koncertů, karnevalových večerů, hostin, přehlídek i soutěží. Slavnostní zahájení karnevalové alias masopustní sezóny se uskutečnilo v pátek 29. ledna 2016 v Clam–Gallasově paláci, Husova 20, Praha 1.

Alegorické průvody, setkání masek a rozličné formy pouličního divadla jsou prostě základem každého správného masopustu. Nepřijdete o ně proto ani v Praze. Kromě každodenního průvodu loutek a masek se můžete těšit na roztodivné kejklířské a akrobatické kousky, které předvedou denně komedianti na Staroměstském a Václavském náměstí.

Důležitou součástí Carnevale je potom Opera Barocca, tedy cyklus hudebně tanečních vystoupení přibližující divákům nezměrný odkaz české i světové karnevalové tradice v její vrcholné podobě z doby baroka a klasicismu. V rámci Opera Barocca budou uvedena populární i méně známá díla významných autorů českých i zahraničních.

Významným bodem programu je potom jedinečný večer, na nějž je vstup povolen pouze v dobové masce a který se uskuteční v rámci programu pražské carnevalové sezóny v sobotu 6. února 2016 od 20.00 hod ve velkolepé residenci v Clam-Gallasově paláci, někdejším sídle císařského ambassadora Johanna Wenzela von Gallase.

V koncertním programu “V ZAHRADÁCH BOHYNĚ POMONY” zazní milostná hudební poezie z pera Claudia Monteverdiho, jeho vrstevníků a následovníků. Monteverdiho průkopnické dílo, které na přelomu dějinných epoch renesance a baroka přispělo ke vzniku nového hudebního stylu (seconda practica), položilo základy nejen barokní hudbě, ale zrodilo též nový hudební žánr – operu.

Z hlavních oslav, které se odehrávají v centru města, se můžete vydat také do ostatních částí Prahy, kde na vás bude čekat také velmi zajímavý a osobitý program. Součástí festivalu jsou totiž také akce, přehlídky a prezentace jednotlivých účastníků, kteří ve své vlastní produkci a ve vlastních prostorách představí svou činnost a projekty. Do festivalového dění se zapojí také jednotlivé městské části, které si připraví vlastní program – zabijačky, průvody, hody a jiné. Konkrétní informace naleznete na webových stránkách Carnevale Praha.

Program Carnevale Praha myslí i na své nejmladší návštěvníky. Vždyť právě pro ty je masopustní rej zdrojem zábavy a právě pro ně má smysl tradici uchovávat. Přichystány jsou pro ně soutěže, dílničky i dětský karneval s oceněním pro nejkrásnější masky. V programu Carnevale Praha, který je vyvěšen na webu a který vám také ochotně sdělí v karnevalovém centru v Clam-Gallasově paláci, jsou přímo označeny akce „family friendly“, tedy vhodné pro rodiny s dětmi. Vydat se tak se svými ratolestmi můžete třeba na projížďku pohádkovým kočárem či na plavbu „Pražskými Benátkami“. Romantický výlet na gondole děti pobaví stejně jako dospělé.

Podrobnější informace o programu naleznete na www.carnevale.cz

https://www.facebook.com/Carnevale-Praha-offical-page-227706577363835/?fref=ts

Pražské masopustní slavnosti Carnevale Praha 2016 se konají pod záštitou starosty městské části Praha 1, Ing. Oldřicha Lomeckého, Jeho Excellence Alda Amatiho, velvyslance Italské republiky v ČR, ředitele Italského kulturního institutu v Praze, dr. Giovanniho Scioly, ministryně pro místní rozvoj, Ing. Karly Šlechtové a ministra financí, Ing. Andreje Babiše.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Slavnostní zahájení Carnevale 2016