Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

ProměnaVR – VRwandlung – MetarmorphosisVR

24. 1.-31. 3. / Goethe Institut / Instalace

Do 31.3.2018 bude v Goethe Institutu, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1, přístupná virtuální instalace ProměnaVR – VRwandlung – MetarmorphosisVR.

Věděli jste, že Kafka nevynalezl pouze záznamník, ale i brýle pro virtuální realitu? Od ledna 2018 se v tematickém prostoru Goethe-Institutu ponoříte do světa Řehoře Samsy a na vlastní kůži zažijete proměnu v brouka.

www.goethe.de/promenaVR

Fantastická prostorová instalace proměnaVR vznikla ve spolupráci s českým startupovým týmem kolem uměleckého vedoucího a režiséra Prague Film School Miky Johnsona. Prezentuje Kafkovu Proměnu, originální dílo světové literatury z Prahy, které samo o sobě představuje určitý druh ponoření do virtuální reality: „Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi odporný hmyz.“

Stejně tak se i vy náhle ocitnete díky brýlím pro virtuální realitu ve světě, v němž vše známé působí podivně cize – také vlastní tělo, a především ono. Jako Samsa se nejdříve musíte naučit, jak se se svým novým tělem pohybovat, v místnosti věrně sestavené podle originálu, až po poslední kus nábytku a kytičkový vzor na tapetách – zatímco za dveřmi se hlasitě dožadují vstupu rodina a váš šéf.

Podle Reinera Stacha, autora aktuální a oceněné Kafkovy biografie, je pražský spisovatel duchovním otcem virtuální reality. Kafka, nadšený návštěvník Kaiserpanoramatu – stereoskopických obrázků – si přál, aby vznikající prostorový efekt splynul s kinem. Ve virtuální realitě se můžete Reinera Stacha na tuto senzační tezi vyptat nebo si zcela klasicky přečíst danou pasáž v knižní podobě v nově upravené knihovně Goethe-Institutu v Praze.

Podpora projektu: Společnost Franze Kafky, The Franz Kafka Society of Prague

Plánujete-li dorazit ve větší skupině nebo se školní třídou, informujte nás předem prosím na info-prag@goethe.de. Děkujeme.

Doprovodný program:
Kafka byl pravidelným návštěvníkem kina. Poznámky, které si k filmům dělal, nalezneme v jeho denících a dopisech. Hans Zischler tento materiál sebral do poutavé čtyřdílné série, kterou představujeme jako doprovodný program k našemu projektu proměnaVR.
> FB-Event: Kino Goethe: Kafka jde do kina (1. – 4. část)
> Více info na webu: http://bit.ly/2FRv1QIFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
ProměnaVR – VRwandlung – MetarmorphosisVR