Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Odhalení sochy Markéty Jáchimové pro Klubovnu

končí 15. dubna / Klubovna - kulturní centrum / Socha

15.4.2016 proběhlo odhalení nové sochy Markéty Jáchimové pro Klubovnu, Generála Píky, Praha 6 (za hotelem Diplomat / Telefonní ústřednou).

Text Dr. Marka Paula Divo o autorce:

Markéta Jáchimová se narodila v roce 1988 v Domažlicích. Studovala výtvarné umění na řadě škol, včetně Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček v Plzni a Art school v Glasgow School of Art. V roce 2009 se přestěhovala do Prahy, kde pokračovala ve svém studiu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové, v sochařském ateliéru Kurta Gebauera. Přestože začínala jako grafička a malířka, v roce 2009 svou pozornost obrátila k sochařské práci, díky níž je dnes v české republice široce uznávanou a vystavovanou tvůrkyní.
V raných pracích Markéta Jáchimová používá organické materiály, například lidské vlasy, sádru a nalezené dřevo. V posledních letech začala svá díla uskutečňovat v křišťálu a skle. Předměty samy začaly nabývat na velikosti a postupně stále více odkazují na dominantní téma autorčiny tvorby, dětství. Jak mi kdysi řekla: „Moje dětství nikdy neztratilo své kouzlo, nikdy neztratilo své tajemství a nikdy neztratilo svou dramatičnost.“ Ve své hluboce symbolické tvorbě autorka pracuje se svým vztahem k vlastnímu tělu a s rolí, kterou v jejím raném rodinném životě hrály výlety do lesa, které jsou slovní zásobou jejíž pomocí se snaží porozumět historii a přepsat ji. Antropomorfní tvary, které její díla zaujímají – ženská a mužská těla jsou konstantně tématizovaná a přepracovávaná – jsou nabité sexualitou a smrtí a napětím mezi nimi. Text: Dr. Mark Paul DivoFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Odhalení sochy Markéty Jáchimové pro Klubovnu