Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Nová stálá expozice Zapomenuté dějiny města Liberce

V podzemí liberecké radnice, Dr. E. Beneše 1, Liberec (vstup z pravé strany radnice kolem restaurace), najdete novou stálou expozici Zapomenuté dějiny města Liberce.

Poutavou expozici, která přibližuje historii města a umožňuje nahlédnout do výsledků nejnovějších archeologických výzkumů, připravilo statutární město Liberec společně s obecně prospěšnou společností Archa 13. Záměrem autorů myšlenky je seznámit občany města i turisty s některými historickými událostmi v dějinách Liberce a vzbudit zejména u Liberečanů pocit, že žijí ve městě, které může být na svoji historii hrdé.

Expozice mapuje archeologické výzkumy z Nerudova náměstí a Kostelní ulice v centru města. Právě Nerudovo náměstí, které město Liberec v roce 2012 kompletně revitalizovalo, vydalo archeologům mimořádně významné objevy. V místech původního vojenského polního lazaretu badatelé nalezli jeden z nejlépe zachovalých hromadných kostrových hrobů z období Sedmileté války a bitvy u Liberce, která proběhla v dubnu roku 1757. V okolí kostela Sv. Antonína Velikého zase archeologové objevili část jednoho z nejstarších středověkých hrobů, ale i spodní stavbu kaple Božího hrobu postavené v roce 1772.

Kromě vzácných archeologických nálezů výstava představuje neznámé liberecké podzemí, srovnávací fotografie vybraných míst Liberce (před sto lety a nyní) nebo příběhy slavných Liberečanů. Nechybí ani zmínka o zajateckém táboře v Ostašově či o zapomenuté Haléřově tvrzi. Své místo zde má i připomenutí libereckých událostí ze srpna roku 1968.

Expozice Zapomenuté dějiny města Liberce se stala historickým infocentrem a současně rozcestníkem pro nově budovanou síť naučných stezek (Památná místa bitvy u Liberce, Nejstarší Liberec, hornická stezka u Liberce, apod.). Prohlídka expozice je současně začleněna do prohlídkových okruhů radnice.Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Nová stálá expozice Zapomenuté dějiny města Liberce