Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest výtvarné autorské knihy Kláry Sedlo: Pohádka o Haďáblovi

24. 11.-31. 12. / Artery Prague / Ilustrace

24.11.2017 proběhl v Artery Prague, Gorazdova 9, Praha 2, křest výtvarné autorské knihy Kláry Sedlo: Pohádka o Haďáblovi.

Autorská kniha Kláry Sedlo vydávaná v nákladu 20 kusů – každý kus s deseti originálními akvarely vmalovanými přímo do knihy, ručně vázáno v plátně pokrytém akrylomalbou, číslováno a signováno.

Kniha je krom akvarelů a akrylové malby na přebalu samozřejmě vyplněna povídkou o Haďáblovi. Ta je paralelou k obrazům Kláry Sedlo – v mnohém je doplňuje a vysvětluje. Symbolické vyprávění příběhu je založené na popisech vizuálního vnímání (především) různých stavů mysli. Příběh sám nás pak vede tunelem z bezpečí Letné až do podivného světa, kde bydlí Haďábel – ten, kterého se lidé bojí, neboť se nutí ptát. Právě on nabízí rajské ovoce poznání – broskve tak sladké, že je supermarkety neprodávají, protože se na Zemi příliš rychle kazí.
Pohádka o Haďáblovi je pohádkou především pro dospělé, kteří se nespokojí jen s jednou rovinou příběhu a jednoduše naservírovanými fakty.

Ukázka z knihy:
Ultraoranžové vlnění je vlněním naprostého štěstí a absence strachu. Komplementární k němu je ultramodrá barva, barva ultrasmutku, proto na světě, existuje-li někde oranžová, existuje ve vašem otisku na sítnici modrá, a stejně tak u nálad, aby pozitivní a negativní bylo v rovnováze. To vlnění je naší fyzikou nezmapované, ultraoranžová nepokračuje totiž spektrem ani vpřed ani vzad, ale do strany, stejně jako z tunelu nyní Haďábel i Kaes vyšli bokem ven…Fotografie z výstavy