Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Křest knihy Mága (Ivan Martin „Magor“ Jirous)

26.11.2018 se v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1, konal křest knihy Mága (Ivan Martin „Magor“ Jirous).  Všechny fotky ze křtu: O.

Křest knihy Mága a projekt digitalizace Jirousova díla.

Ústředním tématem Mágy je básník Ivan Martin Jirous. Kniha je neobvyklou kombinací deníkových zápisků Jirousovy dcery Františky Jirousové a její kamarádky Jany Bauerové. Jirousovi říkají Mága, podle jeho přezdívky Magor, a zaznamenávají události let 1997–2011 z Prostředního Vydří, z Prahy a Staré Říše.

Deníky zachycují některé momenty Jirousova života, které se jinému médiu uchovat nepodařilo. Jsou to především jeho každodenní drobnosti a zvyky, například Jirousův vztah ke zvířatům nebo jeho dojetí nad hudbou. Záznamy ukazují Jirouse z devadesátých let v jiném světle, než jak ho tehdy veřejnost často vnímala – jako opilce a provokatéra. Kniha byla uvedena za přítomnosti obou autorek.

Ve druhé části večera pak byl představen projekt Městská knihovna v Praze, která postupně vydá všechna básnická díla Ivana Martina Jirouse jako e-knihy. O plánech a výhledech za MK hovořil Richard Olehla.

Večerem provázel Aleš Palán.

https://www.kosmas.cz/knihy/252381/maga/Fotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Křest knihy Mága (Ivan Martin „Magor“ Jirous)