Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Instalace Kurt Gebauer: Husuv Vesuv

Do 29.11.2015 bude ve dvorním traktu Betlémské kaple, Betlémské náměstí 5a, v rámci Open Air Areny, přístupná site specific instalace Kurta Gebauera: Husuv Vesuv.

„Studené plechové plamenoblesky v plevelně bylinném záhonku vedle Betlémské kaple nechť jsou připomínkou, jak plamenná slova o nezpochybnitelné pravdě jsou dobrou výbušnou směsí pro potenciální fanatiky a puberťáky, což jsme možná všichni.
Výbuch sopky pak nezastaví ani spálení řečníka, ba naopak. Víra v nějakou Pravdu na východě a jihu od nás zatím nás jen obklopuje. Žijeme v nejlepší době na nejlepším místě. Před Husem to tu bylo v rámci středověku možná taky tak, po Husovi se to zvrhlo jako nyní na Ukrajině nebo v Sýrii, tak probůh nevěřme kdejakým Pravdám, ale každodenně dialogicky pečujme o plevelně bylinný záhonek naší evropské vlasti a zkusme s tím pomoct i okolo – pokud a dokud na to máme. Amen.“
Kurt Gebauer 6. 7. 2015

Emerit. prof. Akad. soch. Kurt Gebauer (* 18. srpna 1941, Hradec nad Moravicí) je český výtvarník a vysokoškolský pedagog.

Studoval na Střední škole uměleckých řemesel v Brně (1955-1956), Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích (1956-1959), a poté na Akademii výtvarných umění v Praze u profesorů Vincence Makovského a Karla Lidického. V roce 1965 absolvoval stáž u profesora Otto Herberta Hajka ve Stuttgartu (Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart). V roce 1972 pak u profesora Césara Baldacciniho.

Jako sochař ve svobodném povolání pracuje od roku 1969. V roce 1990 byl jmenován docentem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, v roce 1992 byl jmenován profesorem Ateliéru veškerého sochařství. Dnes je emeritním profesorem.

Je členem Volného seskupení 12/15 Pozdě, ale přece, zakládajícím členem Nová skupiny a skupiny Wlastenci – přátelé Penklubu.

CV: WikipediaFotografie z výstavy

×

Publikační licence

Tento web podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ-Zachovejte licenci 4.0

V případě jakýchkoli dotazů prosím kontaktujte autora na martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Instalace Kurt Gebauer: Husuv Vesuv