Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Czech Design Week 2015 – hlavní expozice v Domě u Minuty + další instalace v Praze

Do 15.11.2015 můžete v Domě u Minuty, Staroměstské náměstí 3 (vchod spíš z Malého náměstí), Praha 1 – a nejen tam, ale i na jiných místech v centru Prahy – navštěvovat expozice Czech Design Weeku 2015.

Czech Design Week představuje český design s příběhem

Kovové křeslo Domus, které bylo vyhlášené jako nejlepší studentský design světa, organický nábytek jako stavebnice, hipsterské oblečení pro děti, práce předního českého ilustrátora, šperky ze skla i drahých kovů nebo knižní Intimita v designovém podání. Ale také venkovní instalace a speciální módní přehlídka v prostorách bývalé Fantovy kavárny na Hlavním nádraží. To je jen stručný výběr z nejnovější prodejní přehlídky Czech Design Week, která v centru Prahy představuje šedesátku českých nezávislých designérů, škol a tradičních tuzemských výrobců.
Ve dnech od 9. do 15. listopadu se ukážou pod jednou střechou v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí. Nachystány jsou i instalace přímo v ulicích hlavního města – na Piazzetě Národního divadla, Jungmannově náměstí, Václavském náměstí či Náměstí Republiky.

„Design není jen otázkou výstavních síní a galerií, ale měl by být součástí našeho každodenního života, proto v ulicích vystavíme sérii nábytku od českých návrhářů. Chybět proto ani nebudou umělecké instalace od předních výtvarníků na vozech KIA, které se v pražských ulicích rovněž objeví,“ přiblížil jeden ze tří organizátorů akce Lukáš Pipek.

Kromě historického Domu U Minuty na Staroměstském náměstí zpřístupní Czech Design Week i další významné budovy v centru města. Speciální světelná umělecká instalace ve spolupráci s KIA je nachystána do Pachtova paláce, kde také vystavuje několik designérů. „Dalším milníkem je spolupráce s výtvarníkem Pastou Onerem, jehož sólové výstavy v Galerii Mánes jsme partnery. Spojujeme tak to nejlepší z české výtvarné scény a designu, návštěvníci si mohou projít obě akce zároveň,“ doplnil Pipek s tím, že několik designových instalací se chystá i do vybraných pražských kaváren.

Přehlídka v bývalé Fantově kavárně

Součástí programu je i módní přehlídka, která je připravena na netradiční lokalitu. Do srdce Hlavního nádraží v Praze přímo do secesních prostor bývalé Fantovy kavárny. Díky podpoře od Grandi Stazioni se představí v těchto prostorách návrhářka Mirka Horká, která ukáže unisex zimní kolekci. Dále to bude Vladimír Staněk se svou značkou pánského oblečení Stinak. Půjde o výběr z jeho předešlých kolekcí doplněný o červené batohy. A také o černobílý set oblečení multibrandového obchodu Fresh Labels.

Novague navrhl cenu pro nejlepšího designéra

Ať už jde o originální šperky, tradičního krejčího, ručně zpracovávané kožené tašky, původní nábytek či bytové doplňky na pomezí umění a designu, vše bude prezentováno v intimní atmosféře pokojíků Domu U Minuty. Každý vystavující odprezentuje svůj příběh značky a produktu. Navíc ten nejlepší pak dostane speciální cenu KIA Czech Design Week Award. Tu exkluzivně navrhl renomovaný designér Petr Novague, který byl zároveň jedním z kurátorů přehlídky.

Czech Design Week se zaměřuje na propagaci českého designu a nezávislé scény. Kromě výstavy a instalací ve veřejném prostoru spolupracuje se zahraničními design weeky. „Do dalších let plánujeme reciproční výměny. To znamená, že nejlepší věci z nezávislé zahraniční scény by se prezentovaly u nás a naopak naši designéři by vystavovali nejen v okolních zemích,“ uzavřel Pipek.

Velkou podporu a propojení s jednotlivými tvůrci hledají organizátoři také se sponzory a partnery. Již letos se podařilo spojit automobilku KIA s talentovaným návrhářem Vladimírem Staňkem. Ten sice pracuje jako hlavní návrhář pro Pietro Filipi, ale na design weeku představuje vlastní značku STINAK, s kterou již uspěl i v zahraničí. Při této příležitosti navrhl speciální kolekci batohů, která bude k dispozici pouze v limitované edici.

Speciální aplikace a designový dezert

Pro lepší orientaci po přehlídkách a designových místech v Praze vyvinul tým Czech Design Week speciální aplikaci. Jsou v ni zahrnuty nejen venkovní instalace a Dům U Minuty na Staroměstském náměstí, ale rovněž vybrané kavárny, jako například Slavia či Mánes a další, které se do týdne designu zapojily. Ve vybraných z nich je možné ochutnat speciální designový dezert připravený právě na tento týden.

www.czechdesignweek.czFotografie z výstavy